WIEŹBA

Więźba dachowa to podstawa konstrukcji dachu. Obecnie na rynku dostępne są dwa rozwiązania.
Wykonywana na budowie przez ekipę cieśli tradycyjna więźba lub wiązary prefabrykowane przygotowywane
w fabryce. My wybraliśmy ten pierwszy wariant, argumenty poniżej.
Do wykonania nieskomplikowanych konstrukcji dachów o stosunkowo niewielkich rozpiętościach, czyli do 10 metrów stosuje się konstrukcje tradycyjnej więźby dachowej.
Drewno na tradycyjną więźbę pozyskuje się z tartaku. Jest to najczęściej drewno sosnowe, świerkowe rzadziej jodłowe.
Czytaj dalej „WIEŹBA” »

STROP

Przełom lutego i marca to czas finalizacji kolejnego etapu. Pogoda nie dopieszczała wykonawców,  w temperaturze poniżej zera dało się wytrzymać na budowie prowadząc prace do  godziny 14.00. Strop nad parterem oraz elementy konstrukcji żelbetowej to najważniejszy oraz najbardziej czasochłonny etap realizacji budowy.

Strop nad parterem wykonaliśmy w technologii mieszanej. Zdecydowały o tym warunki techniczne konstrukcyjne, rozpiętość oraz ekonomika. W zasadniczej części nad parterem oraz dachów płaskich postawiliśmy na strop ceramiczny gęstożebrowy Wienerbergera.
Czytaj dalej „STROP” »

ŚCIANY PARTERU

Dwa tygodnie po Nowym Roku zamykamy etap wznoszenia ścian parteru. Materiałów do wyboru na rynku jest wiele, ich parametry techniczne są różne. My postanowiliśmy wybrać bloczek ceramiczny Porotherm typu Dryfix firmy Wienerberger.
O powodach tego wyboru szerzej w dalszej części wpisu, teraz nieco więcej o postępie prowadzonych prac.

Najważniejszą częścią wnoszenia ścian jest przygotowanie warstwy startowej. Jest to najbardziej czasochłonny etap tych prac ze względu na dokładność wyznaczenia poziomu warstwy.  Czytaj dalej „ŚCIANY PARTERU” »

FUNDAMENTY

Jest wtorek 24.10.2017 godzina 7.00.
Ciężki sprzęt jest już na miejscu, geodeta również, który wyznaczy obrys pod wykop.
Dokumentacja geotechniczna jest niezbędnym elementem dobrze opracowanego projektu budowlanego. Na jej podstawie możemy również oszacować koszty prowadzonych prac przygotowawczych, godziny pracy ciężkiego sprzętu i objętość wybranej ziemi do spryzmowania.
Prace ziemne to najbardziej nieprzewidywalna część budowy ze względu na niespodzianki, które kryją się pod ziemią. Pamiętajmy że 3-4 odwierty geologiczne nie dadzą nam nigdy 100% pewności przekroju przez warstwice ziemi choćby ze względu na niejednorodność różnych gruntów.
Na działce, na której powstaje Forrest House były kiedyś ogrody.
Okazało się że grubość humusu dochodzi do 80cm miejscami przy założeniu 40-50cm wg dokumentacji geotechnicznej. W efekcie prace ciężkiego sprzętu trwały 20 godzin. Jej efekt możecie zobaczyć poniżej.

Czytaj dalej „FUNDAMENTY” »