WIEŹBA

Więźba dachowa to podstawa konstrukcji dachu. Obecnie na rynku dostępne są dwa rozwiązania.
Wykonywana na budowie przez ekipę cieśli tradycyjna więźba lub wiązary prefabrykowane przygotowywane
w fabryce. My wybraliśmy ten pierwszy wariant, argumenty poniżej.
Do wykonania nieskomplikowanych konstrukcji dachów o stosunkowo niewielkich rozpiętościach, czyli do 10 metrów stosuje się konstrukcje tradycyjnej więźby dachowej.
Drewno na tradycyjną więźbę pozyskuje się z tartaku. Jest to najczęściej drewno sosnowe, świerkowe rzadziej jodłowe.

Klasę drewna określa projekt konstrukcyjny na co przy zakupie należy zwrócić uwagę. Klasa drewna określa jego wilgotność  według normy co jest istotnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę. W praktyce niezwykle rzadko udaje się dostać w tartaku drewno o odpowiedniej wilgotności a jak już to po znacznie wyższej cenie za m3 co w konsekwencji znacznie podraża koszt wykonawczy dachu.Co ciekawe dobra impregnacja drewna może być zastosowana wtedy gdy drewno jest stosunkowo świeże czyli mokre. Zbyt suche drewno nie ma szans zaimpregnować się w dostateczny sposób ze względu na zbite i suche włókna. Dlatego najważniejszym parametrem przy wyborze drewna na więźbę jest jego geometria i brak nierówności. Równość płaszczyzn jej elementów można uzyskać w największym stopniu kiedy jej elementy będą cięte w tartaku, który je obrabia na traku pionowym. Przy kupnie więźby na to należy zwrócić uwagę najbardziej.

Alternatywą dla tradycyjnych więźb dachowych są prefabrykaty drewniane wykonywane w fabryce zamiast bezpośrednio na budowie. Do wykonania konstrukcji dachu z wiązarów dachowych potrzebna jest zwykle mniejsza ilość surowca w stosunku do tradycyjnej więźby, natomiast metr sześcienny takiego drewna ze względu na klasę jest znacznie droższy. Montaż wiązarów dachowych trwa zazwyczaj w ciągu jednego – dwóch dni co znacznie przyśpiesza prace przy konstrukcji dachu i wśród zwolenników jest argumentem za, ale do ich zamontowania potrzebny jest dźwig, który jest dodatkowym wydatkiem.

Wiązary dachowe najczęściej łączone są za pomocą płytek kolczastych, wyselekcjonowane drewno na wiązary suszy się przemysłowo i struga czterostronnie co powoduje zwiększony odpad surowca. Natomiast konstrukcja dachu w tej technologii na pewno pozwala „odchudzić” elementy oraz często wyeliminować słupy pośrednie. To pozwala na swobodną aranżację wnętrz poddasza. W przyrodzie siły się równoważą podobnie jak w fizyce budowli dlatego konsekwencją jest duży rozpór na ściany kolankowe to zmusza do zagęszczenia trzpieni i ich dozbrojenia.

Dostępność produktów prefabrykowanych na terenie całej Polski jest bezproblemowa.  Realizujące je firmy często pracują już na produkcji w pełni nowoczesnej, koordynowanej przez dedykowane oprogramowanie cad. Produkcja wiązarów na standardowy dach domu jednorodzinnego trwa około dwóch tygodni. Ważne żeby firma, która produkuje również realizowała montaż ponieważ w innym przypadku realizacji montażu przez inną ekipę producent nie udziela gwarancji, którą warto zachować na czas rękojmi. Wybór rodzaju konstrukcji dachu wydaje się nie jest sprawą prostą na pierwszy rzut oka. Najważniejsze jest to aby dobrać rozwiązanie tak aby zapewnić gwarancje na solidność i trwałość całego dachu ,i aby nie przepłacić, ponieważ ceny drewna, stawki ekip ciesielskich i wykonawczych są bardzo zróżnicowane. Istotną część kosztów robi również a może i przede wszystkim stopień skomplikowania dachu.
W domu modelowym wykonaliśmy więźbę tradycyjną i okazała się tańsza o 30% w stosunku do prefabrykatu. Ta zasada na dzień dzisiejszy dotyczy budownictwa jednorodzinnego w większości przypadków.